Kada vitaminai veiksmingiausi
Mega Pro Massive 1100 2720 g....
 
135,00 Lt
ATP Tribulus Terrestris 100...
 
49,00 Lt
ATP Carnitine & Pyruvate 100...
 
60,00 Lt
Vens Whey Protein 2000g...
 
179,00 Lt
Mega Pro Mega L-Carnitine 60...
 
60,00 Lt
Extrifit Long 80 - 7 Hours...
 
245,00 Lt04
Balandis
2009
Share

www.sekunde.lt

Kaip nustatyti vitaminų naudingumą sveikatai? Atrodytų, kuo daugiau jų vienoje tabletėje, tuo geriau. Bet nemažai žmonių renkasi ne multivitaminų preparatus, o kurį nors vieną vitaminą.

Kada vitaminai veiksmingiausi

Padeda pasisavinti

Monopreparato veiksmingumą lengva paaiškinti – jį sudaro vos viena arba dvi veikliosios medžiagos. Pagrindinis komponentas būna vienas, o kitas padeda organizmui jį pasisavinti. Pavyzdžiui, kalcio „pagalbininkas\” paprastai būna vitaminas D.

Kita monopreparatų naudingumo priežastis – juose nėra komponentų, „trukdančių veikti\” pagrindinei medžiagai.

Negalima nekreipti dėmesio į neigiamą vienų veikliųjų medžiagų poveikį kitoms. Žinoma, kad laikant multivitaminų preparatus per tam tikrą laiką jų vitaminai ir mineralai dėl tarpusavio sąveikos sukelia rūgštinę reakciją, be to, jie gali „konkuruoti\” dėl organizmo pasisavinimo skrandyje ir žarnyne.

Pavyzdžiui, vitaminas C paverčia vitaminą B12 jokios naudos žmogui neteikiančia medžiaga. O vienu metu vartojant kalcį ir geležį pastarosios pasisavinimas sumažėja net 45 proc. Geriant vieno komponento preparatus taip neatsitinka.

Vienas lauke – ne karys

Monopreparatai veiksmingiausi, kai organizme trūksta kurios nors vienos medžiagos. Bet ką daryti, kai vitaminų trūkumo dar nenustatyta, o tik ketinama juos vartoti profilaktiškai? Juk kasdien mums reikia trylikos vitaminų ir devynių mineralų.

Kiekvieną iš jų gerti atskirai būtų pernelyg sudėtinga. Rodos, patogiausia būtų vartoti vitaminų ir mineralų kompleksą. Tik kaip išvengti preparato sudėtinių dalių neigiamos tarpusavio sąveikos?

Vitaminų ir mineralų preparatų gamintojai į šį klausimą atsako įvairiai. Kai kurie iš jų naudoja vadinamąją mikrokapsulių technologiją – kiekvieną komponentą apvelka specialiu apvalkalu. Bet šis būdas medžiagų tarpusavio sąveikos padeda išvengti tik tol, kol preparatas praryjamas.

Virškinamajame trakte visi preparato komponentai atsiduria kartu ir neišvengiamai ima vienas kitą veikti.

Beje, vartojant multivitaminų preparatus kyla alergijos rizika. Pavyzdžiui, vitaminas B12 sustiprina neigiamą organizmo reakciją, sukeliamą vitamino B1. Gaila, dabarties mokslas dar neįstengia įveikti alerginių reakcijų problemos.

Gaminami ir tokie vitaminų bei mineralų kompleksai, kurių dienos dozę sudaro kelios skirtingos tabletės, vartojamos ne tuo pat metu. Kiekvienoje tabletėje yra tik tarpusavyje derantys komponentai, todėl jie pasisavinami daug geriau. Be to, tokie preparatai nesukelia alergijos, nes medžiagos, galinčios paskatinti ją, kai veikia kartu, į virškinamąjį traktą patenka skirtingu laiku.

Tad ką rinktis? Patogiausia vartoti tradicinius preparatus, kurių vienoje tabletėje sukaupta visos dienos vitaminų ir mineralų dozė. Žinoma, jei taip vartojamos naudingosios medžiagos nesukelia alergijos.

O teikiantieji pirmenybę visavertei vitaminų profilaktikai nesibaimindami alergijos nuspręs kasdien gerti kelias tarpusavyje gerai suderintų vitaminų ir mineralų tabletes.  • 831 peržiūrėjo
  • Mityba
  • Parašyk ką manai

    Pakomentuokite